Najnowsze artykuły:
Brief, który klient otrzymuje od copywritera to nic innego jak kwestionariusz z pytaniami o markę, jej odbiorców i zamawiane treści. Im rzetelniej jest wypełniony przez zamawiającego treści, tym większa szansa na to, że copywriter stworzy teksty dopasowane do potrzeb klienta.
Znaczenie briefu dla copywritera
Brief nie jest umową o współpracę ani formalnym złożeniem zamówienia treści, ale zbiorem informacji, który bardzo pomaga osobie tworzącej teksty. To korzyść też dla zleceniodawcy – otrzyma on treści lepiej dopasowane do swoich odbiorców.
Wiadomo, że inaczej wygląda tekst do poradnika, inaczej artykułu blogowego >>, sprzedażowego czy postów do mediów społecznościowych. Wie o tym copywriter, dlatego w inny sposób stworzy każdy z tych tekstów. Jednak, aby były one skuteczne i trafiały do tych, na których zależy zamawiającemu treści, należy ich precyzyjnie wskazać copywriterowi.
Jakie jeszcze są zalety rzetelnie wypełnionego briefu?
Sprecyzowanie rodzaju i celu zamawianych treści, co pozwoli na lepsze dostosowanie piszącemu technik copywriterskich
Mniejsze ryzyko nieporozumień w zakresie oczekiwań zleceniodawcy względem zamawianych treści
Mniejsza liczba poprawek po stronie copywritera, a więc oszczędność czasu i szybsze wywiązanie się ze zlecenia
Ochrona dla copy przed klientem, który w trakcie jednej współpracy często zmienia zdanie i oczekiwania
Jak wygląda brief dla copywritera?
Dobry brief zawiera informacje-fakty podane przez klienta (zawsze prawdziwe!), czyli m.in.: kluczowe produkty/usługi, zasięg prowadzonej działalności, jaka jest misja i wartości firmy…, ale też sugestie i oczekiwania względem zamawianych treści.
Jeśli jesteś copywriterem, pamiętaj, że lepiej w briefie zawrzeć więcej pytań niż mniej. Jeśli co nieco wiesz już o swoim kliencie, możesz z briefu skreślić pytania, które go nie dotyczą lub pozostawić przy nich notatkę, żeby tę sekcję opuścił przy uzupełnianiu.
Jeśli jesteś klientem, który otrzymał brief do wypełnienia, proszę: nie lekceważ go! Postaraj się maksymalnie starannie opisać czy wymienić najważniejsze elementy i opowiedzieć o swojej marce.
Dla ułatwienia zobacz, jak wygląda mój brief >> wysyłany do klientów.
Czy brief jest niezbędny przy każdym zleceniu?
Ja (Was też uczono w podstawówce na polskim, żeby nie zaczynać zdania pisanego od „ja?”) nie zawsze wysyłam brief na początku współpracy. W części przypadków najpierw umawiam się z klientem na spotkanie (stacjonarne lub online) albo przynajmniej rozmowę telefoniczną. Wówczas dowiaduję się niemal wszystkiego, czego potrzebuję do rozpoczęcia pracy nad treściami. Brief jest uzupełnieniem wytycznych od zleceniodawcy.
Jednak trafiają się zlecenia, które z kolei nie wymagają spotkania, a brief przesłany mailem wyczerpuje kwestię doprecyzowania zamówienia.
Potrzeby klientów w zakresie treści są naprawdę różne. Wprawny i doświadczony copywriter wyczuje, które zlecenie wymaga przejścia przez brief, a które obejdzie się bez niego. Jeśli jesteś początkującym copy, który trafił na moją stronkę, gorąco polecam Ci przesyłać brief przy każdym zleceniu. To na prawdę pomoże Ci zorganizować pracę, a po kilkudziesięciu czy kilkuset współpracach i wielu napisanych tekstach sam ocenisz wagę i przydatność tego formularza.
Powodzenia!
Dostępność: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00
Daję słowo! Joanna Zduńczyk z siedzibą w Dąbrówce Tczewskiej, ul. Nowa 18, 83-111 Dąbrówka Tczewska, NIP: 5932499489, REGON: 526574202.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć jest zalecane.
Obowiązek informacyjny przed połączeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Plutowski.pl